Poniedziałek, Czerwiec 6, 2016, 20:18
9 maja jest oficjalnym świętem Unii Europejskiej. Przypomina o roku 1950, kiedy to Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, ogłosił plan powołania europejskiej wspólnoty. Z tej okazji Szkolny Klub Europejski przeprowadził w naszej szkole cykl działań, które miały na celu przybliżyć informacje dotyczące Unii Europejskiej oraz Europy.
W maju uczniów klas II –IV odwiedziła maskotka UE – Syriusz. Syriusz to sympatyczna niebieska stonoga, której imię pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami na wzór flagi UE. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. W każdym kraju występuje ubrany w elementy narodowe, np.; w Holandii trzyma tulipany, we Francji prezentuje paryską wieżę Eiffla, we Włoszech płynie gondolą przez weneckie kanały, a w Hiszpanii walczy z bykiem podczas corridy, w Austrii trzyma tort i nosi perukę na wzór Mozarta, zaś Syriusz irlandzki nosi zieloną czapkę i trzyma koniczynę. Członkowie Klubu Europejskiego „pod postacią Syriusza" przeprowadzili wśród uczniów zajęcia przypominające wiadomości dotyczące UE i jej symboli. Następnie uczniowie rozwiązali europejski quiz w postaci krzyżówki, z którym każda klasa poradziła sobie fantastycznie. Ponadto zadaniem każdej klasy było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej Syriusza ubranego w symbole oraz posiadającego atrybuty wylosowanego przez klasę państwa europejskiego. Uczniowie wykonali przepiękne prace, które podziwiać można na szkolnym korytarzu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Syriusz wykonany przez uczniów klasy IB, posiadający atrybuty i akcenty polskie.
Podsumowaniem miesiąca Europy był kolejny już występ koła teatralno-językowego z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu pod kierunkiem pani Anny Banyś-Berlińskiej. Uczniowie, wśród nich absolwenci naszej szkoły, zaprezentowali się w anglojęzycznym przedstawieniu według własnego pomysłu i scenariusza „Piraci z Karaibów".
Tekst: Kamila Jochymek