Czwartek, Listopad 19, 2020, 17:20

Drodzy uczniowie!
20 listopada, na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a od zeszłego roku również ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Jeżeli nie wiedziałeś, zachęcam Cię do uważnego przeczytania tego dokumentu!!!
Konwencja o prawach dziecka to międzynarodowa umowa opisująca Twoje prawa😉

Prawa zawarte w tej Konwencji przysługują Ci, dopóki jesteś dzieckiem, czyli do ukończenia 18 roku życia.
Prawa, o których jest mowa w tej Konwencji, mają wszystkie dzieci, bez wyjątku, a więc również Ty; bez względu na to, kim jesteś, gdzie mieszkasz, czym zajmują się Twoi rodzice, jaką wyznajesz religię, jakiej jesteś płci, czy jesteś w pełni sprawny, czy też nie, czy jesteś bogaty, czy biedny.
PAMIĘTAJ !!!
Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i nikogo nie można dyskryminować.
Dzisiaj, starszych uczniów zachęcam do lektury Waszych praw na stronie
https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka .
Wszystkich chętnych uczniów klas I-III proszę o wykonanie własnych tarcz, które będą Was chronić przed łamaniem Waszych praw, czyli praw człowieka i dziecka. Prawa człowieka, w tym prawa dziecka mają Was chronić, tak jak tarcze chroniły kiedyś dawnych wojowników i rycerzy.
Narysujcie na tekturze lub sztywnym papierze kształt tarczy, a następnie ją wytnijcie. Wybierzcie najważniejsze dla Was prawo, które chcielibyście na swojej tarczy umieścić.
PRZYKŁADOWY ZBIÓR PRAW (kliknij)!!!
W razie wątpliwości poproś o pomoc rodzica.
Prawa można zapisać, symbolicznie narysować albo nakleić wydrukowane napisy z wybranymi prawami. Całość ozdób według własnego pomysłu.
Pochwal się tak przygotowaną tarczą. Zrób zdjęcie i prześlij wychowawcy. Być może po powrocie do szkoły zrobimy wystawę z Waszych prac. Już nie mogę się doczekać😊
Gorąco pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na Wasze tarcze
Anna Stańdo