środa, Kwiecień 27, 2022, 11:51
31 marca uczniowie klasy Ib przenieśli się do zaczarowanej krainy kamishibai. Wszystko dzięki wizycie w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej oddział w Olkuszu.
Czym jest kamishibai?
Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem papierowych ilustarcji, które umieszczone są w drewnianej skrzynce. Po jej otwarciu spektakl się zaczyna. Karty przekładane są wraz z przebiegiem opowieści.
Pani Daria pięknie wprowadziła dzieci w klimat niezwykłości i tajemnicy, po czym zaprezentowała 2 opowieści: jedną o chłopcu, którego oczarowały książki i biblioteka, druga to japońska bajka o przygodach Kemushiego – małej gąsienicy mieszkającej w domku na drzewie, która wraz z następstwem nowych pór roku zmieniła się w pięknego motyla.
Ta forma prezentowania opowieści bezwątpienia pobudza wyobraźnię i może stanowić doskonałe pole do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi, opowiadania czy też czytania, wreszcie także do rozwijania zdolności artystycznych dziecka.
I tak też się stało... Uczniowie zainspirowani wysłuchanymi historiami, spowici aurą tajemniczości wykonali, barwne i pomysłowe ilustracje do opowieści o wiośnie.
Zajęcia zainteresowały wszystkie dzieci, pobudziły do działań twórczych i być może stworzenia własnej słowno- rysunkowej historii.
Była to ponadto bardzo ciekawa propozycja rozwijania czytelnictwa.
Dziękujemy!