Czwartek, Listopad 16, 2023, 09:11
W tym roku obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy widowiskiem przygotowanym przez Dorotę Harężlak, Alinę Rogóż, Justynę Kajdę i Monikę Bujas, uczniów klas 5b i 6a oraz chór szkolny.
Dekoracja została wykonana przez Magdalenę Wojtaszek i Izabelę Prygę-Kopyść.
Najpierw inscenizację zaprezentowaliśmy uczniom i nauczycielom, a wieczorem rodzicom uczniów i mieszkańcom osiedla.
11 listopada to radosne święto, ale także skłaniające do refleksji, dlatego przypomnieliśmy niektóre wydarzenia poprzedzające moment odzyskania niepodległości i odtworzyliśmy atmosferę tamtych dni. Pieśni żołnierskie towarzyszące strzelcom i legionistom takie jak np. Wojenko, wojenko, My, pierwsza brygada, Przybyli ułani pod okienko, Rozkwitały pąki białych róż czy Biały krzyż były hołdem złożonym tym, którzy niestrudzenie i z poświęceniem walczyli o wolne państwo i oddali za nie życie.
Następnie przenieśliśmy widzów do starego przedwojennego kina i kabaretu, do czasu, kiedy można było cieszyć się wolnością, pokojem, śpiewać o miłości i szczęściu, tańczyć do najmodniejszych melodii. Soliści i chór przypomnieli wieczne młode szlagiery: Powróćmy jak za dawnych lat, Już nie zapomnisz mnie, Ach, jak przyjemnie, Już taki jestem zimny drań, Chryzantemy złociste oraz Miłość ci wszystko wybaczy. Ducha tamtego okresu można było poczuć podczas prezentacji mody i oglądania energetycznego charlestona.
Na koniec uroczystości dziewczynki z 6a zaprezentowały taniec z biało-czerwonymi flagami i zaśpiewały piosenkę o miłości do ojczyzny.